Skip to main content
Members must login to avoid credit card fees on all transactions!

HomeHonors Awards Hall of Fame

Dance Council of North Texas

HONORS HALL OF FAME

 

 

Mary Bywaters Award for Lifetime Achievement in Dance Hall of Fame

1987 Mary Bywaters

1988 Nathalie Krassovska

1989 Natalie Skelton

1990 Tom Adams

1991 Rosann Mclaughlin Cox, Frank Karhanel-Pal, Patsy Swank

1992 Jerry Bywaters Cochran, Fernando Schaffenburg, Ann Williams

1993 Gladys Kingsbury

1994 no award

1995 Denise Brown, Margo Dean

1996 Elizabeth (Betty) Stewart Ferguson

1997 Buster Cooper

1998 Sandi Combest

1999 Sis Carr

2000 Neil Hess

2001 Anita N. Martinez

2002 Patsy Swayze

2003 Gloria Whetstone

2004 Ben Stevenson

2005 Mary Lois Hudson Sweatt

2006 Toby McPheeters

2007 Janice LaPointe-Crump, Ph.D.

2008 Charles Santos

2009 Michael Jenkins

2010 Bruce Wood

2011 Revathi Satyu

2012 Tracy Jordan

2013 Ann Etgen & Bill Atkinson

2014 Nita Braun (posthumous)
2015 Pat & Tanju Tuzer and Gwen Owens

 

Natalie Skelton Award for Artistic Excellence Hall of Fame

1998 Mary Cochran

1999 Christine Dunham Zembower

2000 Thom Clower

2001 General McArthur Hambrick

2002 Carter Alexander

2003 Griff Braun

2004 Penny Peters Wilson

2005 Willie Shives

2006 David Storey

2007 Misty Owens

2008 Catherine Turocy

2009 Colleen Kelly Beaman

2010 Jay Franke

2011 Michael Serrechia

2012 Teresa Espinosa

2013 Nycole Ray

2014 Dylis Croman
2015 Shalini Varghese Chandragiri


Mary Warner Award for Service to Dance Hall of Fame

1998 Mary Warner

1999 Calloway Cochran

2000 Jule Bovis

2001 Ellen Storeim

2002 The Dallas Morning News, James Moroney III, publisher

2003 Veletta Forsythe-Lill

2004 Juanita Brown

2005 William (Bill) James

2006 Nadyne Seeley Legere (posthumous)

2007 Emmit J. Smith

2008 Sarah Nesbit

2009 Patricia (Patty) Sayers

2010 Randy Boyse

2011 Danny Curry

2012 Kay Dalziel

2013 Sharen Bradford

2014 Suzie Jary
2015 Toni Tucci

Larry White Dance Educator Award Hall of Fame

 

2006 Ellen Page Shelton

2007 Li Chou Cheng

2008 Keisha Breaker

2009 Jane Chalk Davis

2010 Daniel (Danny) Buraczeski

2011 Dorothy (Dottie) Hunt Kleeb

2012 Gladys Keeton & Yvonne Lovell

2013 Solomon Espie
2014 Beth Wortley

2015 Ronelle Eddings and Susan Savarese

Texas Tap Legend Hall of Fame

2005 Gracie Tune

2006 Persis Forster and Jackie Troup Miller

2007 Melba Huber

2008 Acia Gray

2009 Barbara Phillips

2010 Jacqueline (Jackie) Hunter (posthumous)

         Terry Wolter

2011 Gene Pflug

2012 Laura Price

2013 Peggy McCloskey

2014 Buster Cooper (posthumous)


Buster Cooper Texas Tap Legend

2014 Joe Cutaia and Ann Briggs-Cutaia

2015 Lane Alexander

Special Recognition Awards
Lynn Stanford

Jannine Stegin

Curtis W. Meadows, Jr.

Kim Mulcahy

2014 Lily Weiss
2014 Ann Williams & Richard Greenfield